Hírek
2012. Augusztus 10. 09:11, péntek |
Bulvár
Forrás: MTI
Hajszálon múlik, hogy van Gogh festette-e
Egy hajszálon múlik annak kiderítése, hogy Vincent van Gogh festett-e egy képet vagy sem: szakértők a festmény felületén felfedeztek és onnan leszedtek egy hajszálat, amelyet DNS-vizsgálattal fognak faggatni.
A 8 centi hosszú, vörös hajszálból nyert molekulamintát összevetik a holland festő leszármazottainak DNS-ével. Ha bebizonyosodik, hogy a Csendélet bazsarózsákkal című kép valóban Van Gogh műve, akkor tulajdonosa, egy kölni műgyűjtő, Markus Roubrock egy csapásra 13 milliárd forintnyi összeggel lesz gazdagabb - bár e nélkül is dúsgazdag.
A festmény elkészülte 1889 tavaszára datálódik. 1977-ben Belgiumban egy padlásról került elő, Roubrock az apjától örökölte. Azóta is vitatott a kép eredete. Két független szakértő szerint Van Gogh festette, az amszterdami Van Gogh Múzeum szakemberi szerint nem, mert az ecsetkezelés nem vall a holland mesterre, és a kép pusztán ügyes hamisítvány.
Ami a hajszálat illeti, annak eltávolítója, Ester Monnik szerint akárkié is, biztos, hogy a kép festőjének fejéről származik.
"A művészről kellett a vászonra kerülnie, mivel nagyon mélyen beágyazódott a festékbe, több rétegnyi is rákerült - idézte Monnikot a The Daily Telegraph című brit lap.
A hajszál egyébként szabad szemmel alig volt látható, és sokáig senki nem is vette észre.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 18. 07:38, csütörtök | Bulvár
Sean Paul 2026 májusában a Budapest Parkban ad koncertet
Sean Paul jamaicai előadó 2026. május 17-én először lép fel Budapesten, a Budapest Parkban – közölték a szervezők az MTI-vel.
2025. December 17. 07:52, szerda | Bulvár
HUN-REN: ökológiai szempontból jobb a valódi fenyőfa, mint a műfenyő
Ökológiai szempontból jobb valódi fenyőfát vásárolni karácsonyra, mint műfenyőt - hívja fel a figyelmet Aszalós Réka, a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) Ökológiai Kutatóközpontjának tudományos munkatársa.
2025. December 16. 07:07, kedd | Bulvár
Enyedi Ildikó kapta a Femme de Cinéma Sisley – Les Arcs díjat
Enyedi Ildikó kapta a 2013-ban alapított Femme de Cinéma Sisley – Les Arcs díjat a franciaországi Les Arcs Filmfesztiválon, amellyel a kimagasló tehetségű női filmes alkotók munkásságát ismerik el.
2025. December 13. 07:10, szombat | Bulvár
Leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron egy ázsiai nőnél
Leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron egy ázsiai fiatal nőnél, további három lepragyanús társa pedig még megfigyelés alatt áll - közölte pénteken a Maszol.ro kolozsvári hírportál.

