Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2013. Július 09. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A gyógyszerek kiváltásához egyre kevesebb jut a rászorultaknak

A gyógyszerek kiváltásához egyre kevesebb jut a rászorultaknak

A gyógyszerészek szerint egyre többeknek okoz gondot az orvosok által felírt gyógyszer kiváltása - írja a Világgazdaság. Bár tavaly összességében csökkentek a lakossági gyógyszerterhek, a betegek így is összesen 261 milliárd forintot, fejenként 58 ezer forintot hagytak a múlt évben a patikákban, a vényköteles gyógyszerek körében a lakosság viselte a terhek 32,1 százalékát.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara nem reprezentatív felmérése szerint az utóbbi évek gazdasági válsága a patikák forgalmán és azon belül a receptek kiváltásán is meglátszik. Azokban a napokban, amikor a legtöbben fizetést, nyugdíjat vagy valamilyen szociális juttatást kapnak, jelentősen megnő a gyógyszertárak forgalma, míg hó végén jóval kevesebben vásárolnak orvosságot – mondta lapunk érdeklődésére Sándor Csaba. A Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke szerint a lakosság anyagi helyzetének romlása jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy míg évekkel ezelőtt a betegek még igencsak ragaszkodtak megszokott gyógyszereikhez, ma már sokkal inkább elfogadják a patikusok által felajánlott azonos hatóanyagú olcsóbb készítményt.

A rászorulók gyógyszerkiadásaihoz az állam – illetve részben az önkormányzatok – egyrészt az úgynevezett közgyógyellátás rendszerével, másrészt a méltányossági gyógyszersegéllyel járulnak hozzá. Közgyógyellátásra évek óta nagyjából évente 20 milliárd forint körüli összeget költenek. Ez annak köszönhető, hogy 2006-ban megszigorították az igénybevételt, és a kiadások visszafogása érdekében bevezették az úgynevezett egyéni gyógyszerkeretet, amelynek felső határa havi 12 ezer forint. Ezt a mai napig nem emelték, míg azoknak, akik nem alanyi jogon közgyógy-ellátottak, 6 ezer forint jár havonta.

A támogatottak száma 2000-től folyamatosan csökkent, az akkori csaknem félmillióval szemben 2010-ben már csak 371 ezer közgyógyellátotti igazolvány volt érvényben. A KSH adatai szerint a legtöbben Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön és a Dél-Dunántúlon, a legkevesebben pedig a Közép-Magyarországon, illetve a Nyugat-Dunántúlon élők közül részesülnek ilyen fajta támogatásban.

Akik nem jogosultak közgyógyellátásra, méltányossági gyógyszersegélyt igényelhetnek a lakóhelyük szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál. A spórolás miatt azonban ehhez a támogatáshoz is egyre kevesebb rászoruló juthat hozzá. 1995-ben csaknem 50 ezer kérelmezőből több mint 40 ezer részesült a segélyben, 2000-ben az 53 ezer igénylőből már csak 29 ezer, 2011-ben pedig a 39 ezer támogatást kérő közül 20 ezernél is kevesebb kapott pozitív elbírálást. Az egyszeri gyógyszersegélyre fordítható keret 2007 óta változatlan: 450 millió forint.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 03. 06:43, péntek | Belföld

Nagy Márton: Magyarországon minden adott, hogy Kína logisztikai központja legyen

Magyarországnak versenyképessége javítása érdekében szüksége van a kínai kapcsolatokra, a két ország közötti együttműködés erősítésére

2024. Május 03. 06:38, péntek | Belföld

A Balatonnál az új építésű lakások átlagos négyzetméterára a 3,2 millió forintot is elérheti

A Balaton-parton háromszoros az árkülönbség a legolcsóbb és legdrágább települések új építésű projektjei között:

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.