Hírek
2011. December 01. 14:56, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
3D-s nyomtatóval állíthatják elő az orvosok a csontokat
A tudósok bejelentették, hogy kifejlesztettek egy olyan anyagot, amely a jövőben pótolhatja a sérült vagy hiányzó csontokat.
Ami pedig igazán szenzációssá teszi a bejelentést, az az, hogy az élethű csontokat egy háromdimenziós nyomtatóval hozzák majd létre, így az előállítás sem tart évekig.
A kutatásokban az áttörést az hozta meg, amikor a tudósok felfedezték, hogy amennyiben a kalcium-foszfáthoz - az anyag, egyfajta kerámiapor fő alkotóeleméhez - szilícium-dioxidot és cink-oxidot adnak hozzá, úgy az anyag kétszer erősebbé válik. Innen indultak ki a további fejlesztések - írja a Dental Materials.
Az anyagot ezután sérült csontszövetekhez kapcsolták hozzá, hogy megfigyeljék, miként képes együttműködni a természetes csontszövet és a művi úton előállított helyettesítő csont. A pontos illesztés érdekében olyan állványokat hoztak létre, amelyeket testre szabtak, és amelyekre 3D-s nyomtatóval, vékony rétegekben vitték fel por alakban a 'műcsont' anyagát.
A tudósok végül megfigyelték, hogy a porból előállított csont jól illeszkedik a sérült csontszövethez, és viszonylag rövid idő alatt összenő azzal, biztosítva így a megfelelő teherbírást. A remények szerint a technika 10-20 éven belül mindennapossá válhat az orvostudományban, bár egyelőre embereken még nem tesztelték.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 29. 13:00, szerda | Belföld
Kamatdöntés - Varga Mihály: egyhangúlag döntött a monetáris tanács az alapkamat szinten tartásáról
Egyhangúlag és egyetlen napirendi javaslatként döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat szinten tartásáról
2026. Április 29. 10:00, szerda | Belföld
Találkozót kezdeményez az ukrán elnökkel Magyar Péter
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
2026. Április 29. 08:00, szerda | Belföld
Tarr Zoltánt és Tanács Zoltánt is miniszternek kérte fel Magyar Péter
2026. Április 29. 06:51, szerda | Belföld
Magyar Péter: bizottság vizsgálja majd az 1988 és 2000 közötti privatizációt
Bizottság vizsgálja majd az 1988 és 2000 közötti privatizációt - jelentette be a leendő kormányfő a Facebook-oldalán kedden.

